Jak działa lek na ADHD

Witam!

Otrzymałem pytanie o preparat ritalin i jego skutki uboczne.

Ritalin to nazwa handlowa preparatu na ADHD, który zawiera związek chemiczny o nazwie metylfenidat.

Inna firma produkująca preparat na ADHD, także zawierający metylfenidat, nadała swojemu produktowi nazwę Concerta.

Opis skutków ubocznych działania metylfenidatu na organizm dziecka znajdziesz we wpisie Pełna lista skutków ubocznych Concerta.

Co właściwie sprawia, że po podaniu preparatu na ADHD w zachowaniu dziecka zachodzą zmiany?

Nasz organizm produkuje substancję o nazwie dopamina. To neuroprzekaźnik – jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, np. odpowiada za koordynację ruchów. Dopamina jest też nazywana „hormonem szczęścia”, ponieważ podwyższony poziom dopaminy wywołuje stan euforii – umysł jest pobudzony, myśli jasne a uwaga bardzo skupiona. Psychiatria głosi opinię, jakoby brak koncentracji u dzieci z ADHD i dzieci z ADD był spowodowany właśnie niskim stanem dopaminy w mózgu. Do podniesienia stanu dopaminy w mózgu można doprowadzić poprzez podawanie substancji:

kokainy C17H21NO4

metylfenidatu C14H19NO2

amfetaminy C9H13N

Dopamina jest wytwarzana przez mózg. Jeśli pojawi się jej zbyt wiele, ludzki organizm sam doprowadza do obniżenia jej poziomu. Lekarze nazywają to „wychwytem zwrotnym”.

Kokaina, metylfenidat i amfetamina sprawiają, że organizm ludzki traci zdolność do regulowania poziomu dopaminy, czyli do „ wychwytu zwrotnego”. Po zablokowaniu wychwytu ilość dopaminy zaczyna wzrastać. Pojawia się jej „nadwyżka”, a wraz z nią stan euforii – chęci do działania, jasność myśli – uwaga jest skupiona jak promień lasera. Później jednak zachodzi następne zjawisko. Organizm, nie mogąc zredukować poziomu dopaminy, zaczyna się bronić i przestaje ją wytwarzać w ogóle. Następuje gwałtowne obniżenie jej poziomu. Po stanie euforii i szczęścia pojawia się stan przygnębienia i otępienia, któremu mogą towarzyszyć myśli samobójcze.

Jeszcze sto lat temu uważano kokainę za bezpieczne lekarstwo i podawano ją dzieciom i osobom z depresją. Zdelegalizowano ją ok. 1916r., lecz spadkowi zysków ze  sprzedaży leków psychotropowych szybko zaradzono, wprowadzając do sprzedaży amfetaminę. Amfetamina była bestsellerem przez długi czas. Była bardzo popularna, dodawano ją nawet do tabliczek czekolady. Minęło wiele lat, zanim stało się powszechnie wiadome, jak poważne skutki uboczne powoduje jej stosowanie. Jej sprzedaż ograniczono ok. 1960r. Aplikowanie amfetaminy dopuszcza się teraz tylko na użytek dzieci.

Wielu lekarzy dziwi opinia współczesnej psychiatrii, że amfetamina i jej pochodne nie szkodzą dzieciom.

Preparat o nazwie Adderall, zawierający amfetaminę, wciąż aplikują dzieciom psychiatrzy w wielu krajach. Istnieją silne naciski, by przyzwyczajać dzieci do przyjmowania leków psychotropowych. Osoby przyzwyczajone do nich od dzieciństwa, zazwyczają pozostają ich konsumentami w życiu dorosłym.
Polecam lekturę książki

Autorem tekstu jest
Konrad Kasperczak

Chcę wysłać wiadomość do autora tego tekstu


Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Galeria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s